Kod 8.”Moja strefa komfortu”. 14-20 Maj.

Kod 8 znajduje się w Centrum Gardła. W I-Ching nazywa się „Trzymając się razem”. Kod ten reprezentuje naszą indywidualną ekspresję i ewolucję, która ma wielki wpływ na ewolucję grupy i społeczności. Osoby obdarzone tym Kodem mówią: czy jestem w stanie mieć wpływ na grupę czy nie?. Ten wpływ na innych może mieć zarówno formę słowną (co dana osoba mówi) ale przede wszystkim niewerbalną. Osoba z Kodem 8 swoim zachowaniem, ubiorem, stylem,.. życiem, jest przykładem dla innych. Ale co ważne, osoba ta stanowi wartość dla innych tylko wtedy gdy pokazuję swoją prawdziwą naturę. Nie tę, która jest wynikiem zewnętrznych uwarunkowań, ale swoją własną, indywidualną i niepowtarzalną.

Kod 8 w naszej fizjologii odpowiada za nasz głos, gardło i tarczycę. Kod ten ma wielki wpływ na wszelkie psychosomatyczne dolegliwości w tych obszarach.

Kod Genowy 8 prowadzi nas od Cienia Przeciętności, poprzez Dar Stylu do Shiddi Wyśmienitości.

Cień 8 – Przeciętność

Cień 8 Przeciętności opisuje obraz lęku i ograniczeń, które występują, gdy  boimy się wyłamać z norm społecznych i żyć inaczej niż reszta społeczeństwa. Jest to lęk przed „byciem innym”. Lęk ten jest głęboko zakorzeniony w naszych rodzinach, społeczeństwie, kulturze i religii.

Jedną z głównych cech Cienia Przeciętności jest jego wpływ na nasz sposób myślenia i działania. Podporządkowujemy się „masowej świadomości”, unikamy ryzyka i wyzwań, które wymagają odwagi i innowacyjności. Zamiast tego, wolimy zostać w swoich znanych i pseudo bezpiecznych strefach komfortu. Taka postawa zamraża nasz osobisty rozwój i blokuje odkrycie własnego potencjału.

Cień Przeciętności może być również wywołany lękiem przed sukcesem. Boimy się zmian, które mogłyby wyniknąć z osiągnięcia sukcesu. By osiągnąć sukces, powinniśmy jednak „iść swoją własną ścieżką” i wyłamać się z oczekiwań rodziny i środowiska. Ten lęk prowadzi do kompromisów i rezygnacji z marzeń. Jakie smutne i bolesne może być życie, gdy zrezygnuje się ze swoich marzeń…

Cień Przeciętności to w dużej mierze wynik naszego systemu wychowania i edukacji. Podobnie jak w rodzinach, w szkołach promuje się jednolitość i konformizm, zamiast rozwijać indywidualność i kreatywność. Czy system ocen w szkole nie jest tego przykładem? Dziecko uzdolnione sportowo, muzycznie i matematycznie ocenia się według tej samej skali. Zdolne matematycznie dziecko gdy dostanie z matematyki 5-6 jest zadowolone, te zaś uzdolnione sportowo i muzycznie z oceną 1 lub 2 czują stres i „podkopaną samoocenę”. Tak skonstruowany system edukacji gruntuje utrzymanie status quo i zapobiega wyjściu poza granice strefy komfortu.

Przezwyciężenie Cienia Przeciętności może przynieść wielkie korzyści. Oznacza odwagę stawienia czoła swoim lękom, wyjście poza strefę komfortu i odkrycie własnej autentycznej tożsamości. To prowadzić do wykorzystania swojego potencjału, osiągnięcia sukcesu i znalezienia prawdziwego spełnienia życiowego.

Osoby reprezentujące naturę reaktywna i represyjną Cienia Przeciętności funkcjonują w różny sposób.  Oba sposoby mają korzenie w lęku przed byciem innym. Oto jak się to objawia:

Natura Represyjna:

Osoby o naturze represywnej są pasywne i nieśmiałe w obliczu wyzwań. Boją się wyrażać swoje zdanie lub podejmować działania, które mogłyby zwrócić na nich uwagę lub wywołać kontrowersje. Osoby te zatracają swoje marzenia i cele, obawiają się ryzyka i niechętnie podejmują wszelkie działania, które mogłyby prowadzić do przełamania norm społecznych. Często unikają konfliktów i zmian, wybierając bezpieczną ale nieszczęśliwą stabilność nad ryzykiem zmiany.

Natura Reaktywna:

Osoby o naturze reaktywnej reagują na lęk przed byciem innym tworząc sztuczną fasadę lub wizerunek, który spełnia oczekiwania społeczne. Robią to przez udawanie lub naśladowanie zachowań innych, tak aby „pasować” do norm społecznych. Osoby takie czasem osiągają sukcesy „na zewnątrz”, ich życie jest jednak „pustą fasadą”, pozbawioną prawdziwej autentyczności i głębokiego spełnienia. Osoby takie unikają głębokich i szczerych  relacji, gdyż obawiają się, że ujawnienie prawdziwego siebie doprowadzi do odrzucenia lub niezrozumienia. Zmieniają też swoje zachowanie w zależności od oczekiwań innych, co uniemożliwia budowanie autentycznych i trwałych więzi.

Przezwyciężenie ograniczeń Cienia Przeciętności wymaga odwagi, samorefleksji, gotowości do podjęcia ryzyka, przełamania lęków, pracy nad odnalezieniem autentycznego siebie, niezależnie od oczekiwań społecznych. Praca taka nie jest łatwa. Może trwać lata, doprowadzi jednak do głębokiej osobistej transformacji i spełnienia.

Oto kilka pytań do kontemplacji związanych z Cieniem Przeciętności. Mogą pomóc w refleksji nad własnymi doświadczeniami i myślami związanymi z Cieniem Przeciętności oraz w zrozumieniu, jakie kroki można podjąć, aby przezwyciężyć ograniczenia związane z tym Cieniem:

Jakie lęki lub obawy związane z byciem innym i wyjątkowym widzę u siebie?

Czy w swoim życiu unikam ryzyka i unikam podejmowania działań, które mogłyby mnie wyróżnić?

Czy obawiam się sukcesu i zmiany, która mogłaby wyniknąć z osiągnięcia moich celów?

Na jakie kompromisy idę w życiu, aby uniknąć konfrontacji z własnymi lękami?

Czy jestem zadowolony/a z obecnego życia i osiągnięć, czy odczuwam brak spełnienia lub autentyczności?

Jakie relacje buduję z innymi ludźmi? Czy są one oparte na prawdziwej autentyczności czy raczej na spełnianiu tych osób i/lub oczekiwań społecznych?

Czy odczuwam presję bycia zgodnym z normami społecznymi? Jak wpływa to na moje  decyzje i zachowania?

Jakie działania mogę podjąć, aby przezwyciężyć lęki związane z Cieniem 8 i znaleźć autentyczną satysfakcję i spełnienie w życiu?

Jak by mogło wyglądać moje życie bez kompromisów?

Jaką największą kontrybucję mógłbym wnieść do Świata?

Dar 8 – Styl.

Dar 8 daje zrozumienie indywidualnej autentyczności i wyjątkowości, który kształtuje nie tylko styl życia, ale także sposób bycia i oddziaływania na świat. Jest to energia, która nie tylko inspiruje, ale także prowokuje do refleksji nad własnymi wartościami i przekonaniami.

Osoby obdarzone Darem Stylu wyłamują się ponad „szarą masę przeciętności”, przynosząc nową perspektywę i inspirując innych do poszukiwania swojej własnej autentyczności. Ich Styl nie jest zależny od mody czy trendów społecznych, ale raczej od głębokiego zrozumienia siebie i odwagi wyrażenia tego, kim naprawdę są.

Dar Stylu pozwala na eksplorację własnych możliwości i wyrażenie siebie w sposób prawdziwy i niezależny. To się przejawia nie tylko w stylu ubierania, czy zachowania, ale także jako sposób myślenia i podejmowania decyzji, które prowadzą do autentyczności i spełnienia.

Życie z Darem Stylu nie jest łatwe. Często spotyka się wtedy opór ze strony rodziny i społeczeństwa, które w swoim tradycyjnym i bazującym na Przeciętności podejściu boją się oryginalności. Życie na bazie Daru Stylu, nie pozwala jednak na kompromisy „łamiące swoją prawdę i swoje ja”.

Warto wspomnieć, że raczej nie da się przejść przez życie bez jakichkolwiek kompromisów. Niemniej jednak, osoby obdarzone Darem Stylu potrafią dokonywać wyborów i oceniać czym jest kompromis, a czym nie jest.

Dar 8 staje się nie tylko źródłem indywidualnej radości i spełnienia, ale także pokazuje innym ich drogę do wolności wyrażania siebie i inspiruje do życia w zgodzie z własną prawdziwą naturą. Dzięki temu tworzy się lepszy i bardziej inspirujący świata dla wszystkich. Dar ten jest źródłem innowacji, kreatywność i dążenia do prawdziwej harmonii między jednostką a światem zewnętrznym.

Shiddi 8 – Wyśmienitość.

Siddhi 8, czyli Wyśmienitość, to najwyższy stan tego Kodu genowego. To stan absolutnego bycia sobą. W pełnej zgodzie z otaczającym światem. Płynąc przez życie, realizując swój życiowy cel, wspierając innych, poszukujących swojego własnego, prawdziwego Ja. Shiddi to również niesie zrozumienie, że ego i indywidualność jest iluzją stworzoną przez umysł na potrzeby „ziemskiego doświadczenia”, ale prawdziwa, ponadczasowa natura życia wymyka się jakiemukolwiek zrozumieniu. Taka świadomość uwalnia z …poszukiwania siebie i swojej prawdy. Wystarczy bycie i działanie w „tu i teraz”, które samo w sobie jest absolutnie doskonałe, takie jakie jest, w każdym możliwym odcieniu odczucia i doświadczenia… 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *