Kod 4.”Skąd w świecie tyle nietolerancji?”. 11-17 Sierpień.

Kod 4 w zwany „Kodem Formuł” odpowiada za nasze procesy myślowe i budowanie konceptów. Energia tego Kodu jest związana z rozwiązywaniem problemów oraz tworzeniem logicznych odpowiedzi na pojawiające się pytania. Osoby z aktywnym Kodem 4 mają zdolność do oferowania innym rozwiązań i pomysłów, zwłaszcza gdy konieczne jest logiczne podejście do sytuacji. Ich moc leży w umiejętności analitycznego myślenia, ale mogą czasem zaniedbywać aspekt emocjonalny, koncentrując się bardziej na intelektualnym zrozumieniu.

Kod 4 uczy nas przejścia od intelektualnej analizy do pełnego, to jest poprzez umysł, serce i emocje, rozumienia świata. Uczy przekształcenia wiedzy w rzeczywistą mądrość. Kod 4 to wyjście poza czysto mentalne rozumienie, w kierunku nawiązania głębszego kontaktu z prawdziwym sobą, ze swoimi emocjami, z sercem i z „istotą życia”.

Kluczowe cechy Kodu 4:

Kod 4 należy do Centrum Ajnia (Umysł): Jak każdy Kod tego Centrum, Kod ten dotyczy naszych myśli, logiki, przetwarzania informacji i ich analizowania.

Mentalne formuły i odpowiedzi: Kod 4 charakteryzuje się zdolnością do generowania logicznych rozwiązań i formuł. Osoby z tym Kodem mają talent do analizy i poszukiwania rozwiązań na poziomie intelektualnym.

Partner Programowy: Partnerem programowym Kodu 4 jest Kod 49 (Centrum Emocji). To połączenie implikuje, że ocena i nietolerancja przejawia się w głównie obszarze relacji. Tam pojawiają się oceny i napięcia z naszymi najbliższymi oraz z innmi osobami, z którymi mamy kontakty.

Dążenie do pewności: Istnieje naturalna skłonność do szukania pewności w odpowiedziach i poszukiwania racjonalnych wyjaśnień. Mimo to, nie zawsze oznacza to, że odpowiedzi są ostateczne lub poprawne – jest to bardziej proces mentalny niż szukanie ostatecznego wyniku.

Racjonalizacja: Kod 4 skłania się ku racjonalizowaniu problemów, co może prowadzić do nadmiernego intelektualizowania doświadczeń lub emocji, co z kolei może ograniczać „emocjonalne odczucie i zrozumienie”.

Wyzwanie : Lęk i zagubienie, gdy czegoś nie rozumiemy: Czasem, jeśli czegoś nie rozumiemy, pojawia się u nas lęk. Stale martwimy się o przyszłość. Zadajemy sobie pytania i znajdujemy na nie odpowiedzi,.. które nie zawsze są zgodne z tym, jak wygląda realny świat wokół nas. Czasem potrafimy „zaciekle” bronić swoich prawd i opinii. 

Rola Kodu 4 w Kanale 4-63

Kod 4 wraz z Kodem 63 (Centrum Głowy) tworzą „Kanał Logiki”. Osoby mające ten Kanał, są bardzo „logiczne”. Czują silną presję, by nieustannie znajdować odpowiedzi, na ciągle pojawiające się pytania i wątpliwości. Ciągle poddają wątpliwość otaczającą ich rzeczywistość, próbując znaleźć logiczne wytłumaczenia wydarzeń, zrozumieć postawy i zachowania ludzi. „Dlaczego, coś się dzieje w taki właśnie sposób?”. „Jak to wytłumaczyć?”. „Skąd u niego/u niej takie zachowanie?”. „Ale jak to się stało?” itp. Motyw przewodni, to znaleźć powód?

Kod 4 wraz z Kanałem Logiki (4-63) należą do Obwodu Kolektywnego, którego główną funkcją jest poznanie i zrozumienie oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z innymi.  

W I Ching 4. hexagram nosi nazwę „Młodzieńcza Głupota” (ang.Youthful Folly) . Reprezentuje on stan niepewności i braku doświadczenia, typowy dla młodości, gdzie potrzebne jest cierpliwe zdobywanie wiedzy i mądrości. Hexagram ten sugeruje, że w niedojrzałości ważne jest, aby być otwartym na naukę, ale także przyjmować wskazówki od bardziej doświadczonych osób, unikając impulsywnego działania i uporu.

Kod 4 prowadzi nas od Cienia Nietolerancji poprzez Dar Zrozumienia do Shiddi Przebaczenia.

CIEŃ 4 – NIETOLERANCJA

Doświadczamy Cienia, gdy mylimy emocje z logiką i błędnie interpretujemy subiektywne uczucia jako obiektywne fakty. Nietolerancja, oparta na opiniach zamiast na faktach, wynika z naszego świadomego lub podświadomego lęku. Boimy się o przyszłość, zbieramy fakty, które mają nam pokazać, na ile nasz lęk jest uzasadniony.

Boimy się zmian klimatycznych, wojen, emigrantów, chorób, braku środków itp. Każdy z nas ma jakieś lęki. Świat stale dostarcza nam tematów i faktów do podsycania naszych obaw. Na tych lękach i wybiórczych faktach tworzymy swoja prawdę, z którą się utożsamiamy, którą wyznajemy, czasem głosimy, czasem niestety też zaciekle o nią walczymy. Nie potrafimy tolerować innych, którzy reprezentują, niezgodną z naszą, prawdę lub opinię.

Jako, że Kod 4 jest silnie powiązany z układem emocjonalnym, nasze prawdy wywołują w nas bardzo silne emocje. Gdy spotykamy się z innymi prawdami, potrafi się w nas wytworzyć silna emocjonalna Reakcja. Kod 49 ma Cień Reakcji, jest to Kod Partner Kodu 4 (tj. lustrzane odbicie Kodu 4). Cień Reakcja dodatkowo wzmacnia działanie Cienia Nietolerancji.

W formie tłumionej, trzymamy się sztywno logiki i szukamy bezpieczeństwa w zakorzenionych przekonaniach. W impulsowym przejawianiu się tego Cienia, projektujemy swoją niepewność na innych, ograniczając w ten sposób nasz własny proces myślowy (logiczny).

Ten Cień przypomina nam, abyśmy uznali i zaakceptowali różnorodność perspektyw, punktów widzenia, opinii, poglądów, światopoglądów. Byśmy rozwijali w sobie empatię i autentyczne zrozumienie ludzi i świata wokół siebie.

Przykładów Nietolerancji w naszej przeszłości i w teraźniejszości nie musimy szukać daleko.

Jak Cień Nietolerancji przejawia się w życiu? Oto kilka przykładów działania Cienia nietolerancji:

Odrzucanie Innych Poglądów: Ignorujemy lub lekceważymy poglądy, opinie i postawy, które różnią się od naszych własnych, nie dając im szansy na zrozumienie. Odrzucamy pomysły innych ludzi tylko dlatego, że są one sprzeczne z naszymi własnymi przekonaniami.

Krytyka i Wygłaszanie Osądów: Krytykujemy innych, za różnice, czy to w zakresie poglądów politycznych, religijnych, czy stylu życia itp. Wyrażamy negatywne opinie na temat tych, którzy nie spełniają naszych standardów lub oczekiwań.

Ograniczanie Swojego Kręgu Społecznego: Ograniczamy kontakty tylko do osób o podobnych przekonaniach i wartościach. W efekcie, unikamy różnorodnych doświadczeń i osób z innych środowisk, co prowadzi do zamknięcia się „w wąskiej perspektywie”.

Poczucie Wyższości: Czujemy się moralnie lub intelektualnie lepsi od tych, którzy nie dzielą naszych poglądów lub postaw. To prowadzi do arogancji i braku empatii wobec innych ludzi.

Projektowanie Swoich Obaw: Projektujemy swoje własne lęki i niepewności na innych, obwiniając ich za nasze problemy lub niezadowolenie. Na przykład, uznajemy, że inni są zagrożeniem, podczas gdy sami zmagamy się z wewnętrznymi obawami wynikającymi zupełnie z innych powodów.

Brak Empatii: Nietolerancja prowadzi do braku empatii wobec osób z innych środowisk czy o innych doświadczeniach życiowych. Trudno nam zrozumieć, dlaczego ktoś może myśleć lub działać w inny sposób, co prowadzi do powierzchownych osądów i stereotypów.

Podchodzenie do Konfliktów z Agresją: W sytuacjach konfliktowych, reagujemy agresywnie lub defensywnie, zamiast starać się zrozumieć i znaleźć wspólne rozwiązanie. Czasem stosujemy ataki personalne lub usilnie staramy się przekonać innych do naszych racji, zamiast uznać inne punkty widzenia i postawy.

Działanie z poziomu Cienia Nietolerancji ogranicza naszą zdolność do budowania harmonijnych relacji i rozwijania pełniejszego zrozumienia innych ludzi oraz świata wokół nas, który jest różnorodny i … w tym też jest jego bogactwo i piękno.

Oto pytania, które mogą mi pomóc zrozumieć, czy jestem pod wpływem Cienia nietolerancji:

1. Jak reaguję, gdy ktoś ma odmienne zdanie lub poglądy? Czy szybko odrzucam inne perspektywy, czując złość lub frustrację?

2. Czy mam tendencję do osądzania ludzi, którzy działają lub myślą inaczej niż ja? Czy trudno mi zaakceptować, że każdy ma własną drogę i sposób widzenia świata?

3. Czy czuję się niekomfortowo w sytuacjach, które odbiegają od moich oczekiwań lub norm? Jak radzę sobie, gdy sprawy nie idą po mojej myśli?

4. Czy próbuję narzucać innym swoje przekonania lub sposób działania? Czy oczekuję, że ludzie będą myśleć i postępować w sposób, który uważam za słuszny?

5. Jak radzę sobie z emocjami frustracji lub złości? Czy często odczuwam irytację w kontaktach z ludźmi, którzy zachowują się inaczej, niż bym chciał/a?

6. Czy jestem otwarty/a na zmiany i elastyczność w myśleniu? Czy mam trudności, gdy muszę dostosować się do nowych okoliczności lub podejść?

7. Czy mam tendencję do unikania osób lub sytuacji, które wywołują we mnie dyskomfort ze względu na ich odmienność? Czy wolę otaczać się ludźmi, którzy myślą podobnie do mnie?

Te pytania pomogą mi spojrzeć na moje postawy i reakcje oraz ocenić, czy Cień nietolerancji wpływa na moje relacje i na moje postrzeganie świata.

DAR 4 – ZROZUMIENIE

Dar Zrozumienia jest zaawansowanym poziomem poznania, który wykracza poza intelektualne procesy analityczne. Polega na holistycznym podejściu do Zrozumienia, obejmującym nie tylko logiczne myślenie, ale także emocje i intuicję. Gdy osiągamy ten Dar, nasz umysł przestaje być pod ciągłym naciskiem „do analizy i dowodzenia”, co prowadzi do jego „rozluźnienia” i otwarcia się na spontaniczność oraz kreatywność. Dzięki temu, jesteśmy w stanie dostrzegać rzeczy i ludzi w nowy sposób, nie ograniczając się do sztywnych schematów myślenia.

Połączenie z innymi: Dar Zrozumienia wiąże się z „głębszym połączeniem” z innymi ludźmi i ze światem. Rozwijamy zdolność empatii i zrozumienia różnych perspektyw, co pozwala lepiej docenić różnorodność ludzkich postaw i doświadczeń. Ważną rolę w tym procesie, odgrywa intuicja, dostarczając wglądów, które nie zawsze są dostępne dla racjonalnego umysłu.

Harmonia umysłu i serca: Kiedy zaufamy intuicji i przestaniemy trzymać się sztywnych zasad logiki, otwieramy się na nowe pomysły i możliwości. To prowadzi do twórczych rozwiązań i innowacji, które wcześniej byłyby dla nas nieosiągalne. Dar Zrozumienia to także harmonizacja umysłu i serca, co pozwala na autentyczne i spójne działanie. Umysł i serce „pracują razem”, tworzą pełniejsze podejście do życia i do pojawiających się wyzwań lub problemów.

Akceptacja: Ostatecznie, Dar Zrozumienia związany jest z akceptacją „procesu życia” i wszystkich ludzi takim, jakimi są, bez potrzeby, oceny, kontrolowania czy przewidywania. Umożliwia to bycie obecnym w „tu i teraz” i cieszenie się życiem oraz jego bogactwem, zamiast starania się uporządkować i zaplanować każdą możliwą ścieżkę przyszłości lub każdą relację, na bazie naszych oczekiwań. Czy warto tyle czasu poświęcać planowaniu przyszłości, skoro I tak przecież życie zaskakuje nas nieustannie… Czy warto oczekiwać jakiś konkretnych i stałych zachowań innych ludzi, skoro każdy z nas jest inny, każdy ma inne doświadczenia życiowe i „drogę życia do przebycia”.

Otwartość i ciekawość są kluczowe. Dajmy się pozytywnie zaskakiwać, uznajmy każdą inną postawę za przejaw bogactwa i różnorodności naszego świata.

MISTRZOSTWO (Shiddi) – PRZEBACZENIE

Przebaczenie to stan, w którym przekraczamy ograniczenia swojego umysłu i wkraczamy w sferę „duchowej wolności”. To nie tylko akt przebaczenia sobie i innym, ale głębokie wewnętrzne przebaczenie i odpuszczenie wszystkiego (i wszystkim), co nas trzymało w przeszłości lub ograniczało naszą wolność.

Odpuszczanie, to proces, który wyzwala nas od wszelkich oczekiwań i przywiązań. To pozwala nam żyć w pełnej zgodzie ze sobą. W tym stanie odczuwamy wewnętrzny spokój i jasność, które stają się naszym fundamentem w codziennym życiu, umożliwiając nam podejmowanie działań z pełnym zrozumieniem i otwartością na to, co przynosi życie.

To, że jesteśmy w stanie przebaczać, już samo w sobie jest wielkim krokiem w kierunku mistrzostwa. Świat będzie na pewno innym miejscem, gdy zniknie Nietolerancja, a wszyscy wszystkim wybaczą i zaakceptują każdego, łącznie ze sobą,.. w każdym aspekcie. Na dzisiaj, w świetle wojen i konfliktów, brzmi to jak s-f, ale to nasza ewolucyjna przyszłość…😊. Niech każdy swoją postawą wniesie do niej jakiś wkład, a szybciej się tam znajdziemy.

Serdeczna prośba i zaproszenie,

Jeśli Kod 4 jest w ważnym miejscu w Twoim profilu, podziel się proszę (anonimowo lub nie, jak uważasz) swoimi doświadczeniami w komentarzu. Twój komentarz i Twoje doświadczenia pomogą innym, na ścieżce samopoznania, rozwoju i transformacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *