Kod 16. „Obojętność, Talent i Mistrzostwo”. 26 Maj-1 Czerwiec.

W I-Ching Kod 16 nazywa się „ Entuzjazm” i jest częścią Centrum Gardła. Jak wszystkie Kody Centrum Gardła, dotyczy kreacji, ekspresji, manifestacji i tworzenia. Kod ten określa nasze umiejętności, które mają potencjał by okazać się talentami i mogą doprowadzić nas do mistrzostwa w jakiejś dziedzinie.

Czym jest Talent?

Często się mówi, że ktoś ma talent? Ale czym właściwie jest talent? Talent to nic innego jak umiejętność, na tyle często i długo powtarzana, że prowadzi do wprawy, a ćwiczona i doskonalona przez lata prowadzić może do mistrzostwa. O osobach, które osiągają mistrzostwo mówi się, że mają talent.

Proces ten jest stały i uniwersalny. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdzie ktoś w krótkim czasie osiąga w jakiejś dziedzinie biegłość i może nawet mistrzostwo, ale wyjątki nie zaprzeczają regule. By podołać wyzwaniu długotrwałych ćwiczeń i doskonalenia, potrzebny jest Entuzjazm, bo wiadomo, że po drodze do mistrzostwa każdy doświadcza przerw i kryzysów. Mistrzostwo wymaga umiejętności i czasu na powtórzenia. Wymaga pewnej identyfikacji z danym obszarem. Poświęcenia się mu.

Osoby obdarzone Kodem 16 mają wiele różnorodnych umiejętności, mają w sobie też entuzjazm, by pogłębiać umiejętności i by poznawać nowe. Kod 16 wraz  z Kodem 48 tworzą „Kanał Talent”. Osoby posiadające ten Kanał, mają różnorakie umiejętności, mają entuzjazm, by je doskonalić, mają również dostęp do głębi i intuicji, którą zapewnia kod 48 (Centrum Śledziony).

Kod 16 prowadzi nas od Cienia Obojętności, poprzez Dar Wszechstronności do Shiddi Mistrzostwa.

Cień 16 – Obojętność.

16-ty Cień Obojętności to stan, który powstrzymuje nas przed pełnym zaangażowaniem się w swoje życie, przed rozwijaniem swoich umiejętności i talentów. Obojętność to energia, która każe nam skupiać uwagę na rzeczach nieistotnych, odsuwając nas od chwili obecnej, od naszch możliwości, od umiejętności, które mamy, które czekają na doskonalenie, od ukrytych talentów i ich nieograniczonych potencjałów. Obojętność jest również wyrazem naszego lęku przed opuszczeniem strefy komfortu i podjęciem ryzyka bycia innym niż wszyscy w koło nas. Nie chcemy poczuć entuzjazmu, lub „rozmieniamy go na drobne”, zabijając czas nieistotnymi zajęciami, relacjami itp.

Jak przejawia się Cień Obojętności w naszym życiu?

Strach przed zmianą: nasza Obojętność wynika z lęku przed zmianą i opuszczeniem naszych stref komfortu. Boimy się podjąć ryzyko, które niesie niebezpieczeństwo porażki ale równocześnie mogłoby przynieść nam sukces i spełnienie marzeń. Boimy się porażki z wielu powodów. Często dlatego, że nie mamy zaufania do życia. Wolimy zostać w swojej znanej i „bezpiecznej” rzeczywistości. Jako jednostki nie chcemy się wyróżniać, wziąć za siebie odpowiedzialność, rozwijać się , uczyć nowych umiejętności, doskonalić się, ..w związku z czym większość obserwuje życie z boku, w gazetach, na portalach itp.. Człowiek uczy się całe życie, nigdy nie jest za późno

Cała mądrość wielkich filozofów, mistyków, proroków i świętych próbują nas nauczyć zaufania do Świata. W religii chrześcijańskiej Jezus Chrystus powiedział by Mu zaufać. Human Design i GeneKeys idą jeszcze dalej. Nie tylko mówią by zaufać życiu, ale pokazują jak śmiało wejść w jego Cienie i wyzwania, by eksplorować swoje marzenia, ukryte Dary i Shiddi. By żyć pełnią życia, by nie być obojętnym na to jak wielki drzemie w nas potencjał. Obojętność jest jak długotrwała choroba, jak „czarna dziura” która wysysa z nas chęć do życia. Zabiera nam też siły, by zacząć od małych kroków, by przezwyciężyć lenistwo, by zacząć realizować nasz potencjał, rozwijać umiejętności, uczyć się nowych rzeczy, poszerzać granice. Pięknie się to określa w języku angielskim „Live full, day empty”….”Żyj pełnią odejdź pusty”,.. Pusty, w sensie spełniony, z poczuciem, że zrobiłem wszystko co możliwe by osiągnąć wszystko co chciałem, by zrealizować marzenia i wypełnić swój życiowy cel..

Odrzucenie marzeń:  Jesteśmy obojętni na uczucia smutku związanego z odrzuceniem marzeń. Gdy poddamy się i odrzucimy marzenia, ten smutek będzie w nas narastał. Będzie obecny na poziomie podświadomym, w ciele. Czasami tylko się pokaże jako „uścisk w sercu”, gdy zobaczymy kogoś, kto realizuje swoje marzenia, przypominając nam o naszych.

Dyfuzja odpowiedzialności: nie reagują na to co się dzieje w koło nas, na potrzeby innych, na to co nie jest w porządku (katalog tego, co nie jest ok w świecie obecnie jest przeogromny….) ponieważ zakładamy, że ktoś inny się tym zajmie. Dyfuzja odpowiedzialności jest wszechobecna i sprawia, że nie podejmujemy działań. Jesteśmy jak owce na pastwisku, które są posłuszne, karne, boją się i starają się nie wyróżniać, by nie być zaatakowane przez drapieżnika.

Wymówka braku czasu: Często używamy braku czasu jako wymówki, aby nie realizować swoich marzeń. W rzeczywistości czas jest elastyczny i dostosowuje się do naszych potrzeb, gdy tylko zaczniemy działać.

Brak entuzjazmu: Bez entuzjazmu trudno pokonać bezwładność i obojętność. Entuzjazm jest kluczem do przełamania tych barier i rozpoczęcia działania. Wystarczy zacząć od małych kroków, Nawet kilkanaście minut dziennie na doskonalenie umiejętności takiej, która nas ożywia. Już to wniesie nowy powiew entuzjazmu i energii do naszego życia.

Osobista odpowiedzialność: Przezwyciężenie obojętności wymaga odwagi do stawienia czoła własnym lękom i podjęcia działań, nawet jeśli wydają się niemożliwe do zrealizowania ale tak naprawdę, są wszystkie osiągalne. Ktoś kiedyś pięknie powiedział, że nasze marzenia to „nasiona w nas zasiane przez Boga”. By wyrósł z nich ogród, potrzebna jest chęć, wiara, praca, wytrwałość i dyscyplina.  

Cytat: Elie Wiesel powiedział: „Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność. Przeciwieństwem sztuki nie jest brzydota, lecz obojętność. Przeciwieństwem wiary nie jest herezja, lecz obojętność. I przeciwieństwem życia nie jest śmierć, lecz obojętność.”

Reprezentacja Cienia Obojętności na poziomie ogólnym.

16-ty Kod pokazuje, w jakim miejscu znajdujemy się jako ludzkość. Jesteśmy „objęci” Cieniem Obojętności. Zobaczyć go można wszędzie. Przykłady?

  • Większość ludzi żyje w biedzie, podczas gdy bardzo nieliczni, mniej niż 5% populacji) mają tyle majątku co pozostałe 95%.
  • Od 100 lat, od czasów Tesli, znane są setki wynalazków, które produkują nieograniczone ilości energii elektrycznej (tzw. free energy) pochodzącej z atmosfery. Są ciągle utajniane (jak dokumenty i rysunki Tesli), a wynalazcy tracą patenty, a często giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Mimo to ludzkość musi ciągle produkować energię z węgla, ropy i gazu. Bogacą się nieliczni, a ziemia zatruwana jest milionami ton CO2.
  • Większość z nas wie, że zwierzęta, podobnie jak ludzie czują i mają emocje. Mimo to, godzimy się na to, że miliny świń, koni, krów, itp. są częścią biznesu spożywczego, który dla maksymalizacji zysków, tworzy straszne warunki hodowli i uboju zwierząt. Potem produkty trafiają na stoły…
  • Tragedia na Ukrainie, czy w Gazie,.. Cały świat widzi co się dzieje i nikt nie może zapobiec codziennym dramatom.
  • Przykładów można podawać setki,.. warto się zastanowić i zobaczyć ten Cień.

Kroki do przezwyciężenia obojętności:

Pokonanie strachu: Stawienie czoła lękom i podjęcie działań mimo obaw. Wiara, że praca z Cieniem zawsze (!!) doprowadzi do odkrycia Darów.

Entuzjazm i działanie: Znalezienie i rozwijanie swojego entuzjazmu, który napędza do działania. Róbmy więcej tego co nam sprawia przyjemność, co nas ożywia. Warto zacząć nawet od kilkunastu minut dziennie.

Odpowiedzialność za własne życie: Zaprzestanie szukać wymówek i wzięcie odpowiedzialności za realizację swoich marzeń.

Przezwyciężenie lenistwa i dyscyplina:

Obojętność jest destrukcyjna, ale można ją przezwyciężyć, znajdując odwagę i entuzjazm do działania i nauczyć się dyscypliny. Niestety, bez dyscypliny, życie może przepłynąć nam przez palce. Nie ma sensu czekać na cud lub jakiś spływ Flow. Obojętność to jest Cień, nie ma nic wspólnego z poddaniem się „rzece życia’ (ang,. Surrender). Jest ogromna różnica między poddaniem się życiu, w sensie, czuciu wszystkiego, otworzeniu się na życie, na wszystko co przynosi, na doświadczanie z otwartym sercem, empatią dla siebie i dla wszystkich a poddaniem się jako Kapitulacja i Obojętność, zamknięcie się, zwątpienie w życie i w to, że mogę osiągnąć swoje marzenia.

Natura represyjna Cienia 16 objawia się jako łatwowierność, gdzie ludzie tłumią swoją obojętność i stają się ofiarami masowej propagandy, ukrywając swoją bezsilność i brak działania za obojętnością innych. Poddają się systemowi, wierzą, że nic nie są w stanie zrobić. Są bierni i pasywni.

Natura reaktywna Cienia 16 przejawia się jako strach w obsesji na punkcie struktur i systemów, budując mentalne mury i izolując się od świata. Ludzie tacy są przekonani o słuszności własnych przekonań, a za tymi murami narasta złość, która może ich zniszczyć, jeśli nie przejrzą swojego złudzenia. Zamiast spojrzeć na swoją Obojętność obwiniają wszystkich i wszystko.

Pytania do kontemplacji:

  1. Czy jestem obojętny na swoje marzenia i cele życiowe?
  2. Czy jestem świadomy swoich wewnętrznych pasji i pragnień, czy też pozwalam, aby Obojętność je tłumiła?
  3. Czy rozwijam swoje umiejętności i talenty w sposób regularny i konsekwentny?
  4. Czy inwestuję czas i energię w doskonalenie swoich umiejętności, czy też zaniedbuję własny rozwój osobisty?
  5. Jak często próbuję nowych umiejętności i nowych wyzwań?
  6. Czy pozwalam, aby strach przed porażką powstrzymywał mnie od rozwijania swoich talentów?
  7. W jaki sposób obojętność wpływa na moje relacje z innymi ludźmi?
  8. Czy dostrzegam u siebie tendencję do unikania trudnych sytuacji zamiast stawiania im czoła?
  9. Jakie kroki mogę podjąć, aby przełamać swoją Obojętność i zaangażować się bardziej w życie?
  10. Jak reaguję na nowe informacje i doświadczenia – z entuzjazmem czy Obojętnością?
  11. Ile czas dziennie marnuję na nieistotne i drugorzędne rzeczy?

Dar 16 – Wszechstronność.

Wszechstronność, jak opisuje Dar 16, jest niezwykłym stanem świadomości, który nie tylko obejmuje zdolność posiadania wielu umiejętności, ale również umiejętność wykorzystywania ich w służbie dla dobra ludzkości i całości. To jest jakby życie w pełnym kontakcie ze sobą, swoimi wewnętrznymi talentami oraz otaczającym światem. To posiadanie zdolności do adaptacji i elastyczności w działaniu, zrozumienie, że każda umiejętność czy technika może być wykorzystana jako narzędzie do osiągnięcia wyższego stanu świadomości.

Wszechstronność nie ogranicza się tylko do posiadania wielu umiejętności, ale również do umiejętności wykorzystywania ich z pasją i zaangażowaniem. To życie w którym przyjmujemy każdą sytuację z entuzjazmem i zaangażowaniem, widząc w niej potencjał do rozwoju i służby. To również akceptacja faktu, że czas jest naszym najcenniejszym zasobem, który nieustannie ubywa, dlatego też ważne jest, abyśmy go nie zmarnowali.

Kluczowym elementem wszechstronności jest również umiejętność podtrzymywania entuzjazmu i pasji w działaniu, niezależnie od przeciwności losu czy wyzwań, jakie napotykamy. To jest jakby umiejętność trwania w radości i entuzjazmie nawet w obliczu trudności, widząc w nich szansę na rozwój i naukę.

Wreszcie, wszechstronność oznacza również szacunek dla naszego cennego czasu na Ziemi i umiejętność wykorzystywania go w sposób świadomy i odpowiedzialny. To jest życie w zgodzie z własnymi wartościami i przekonaniami, działając w sposób, który przynosi korzyść nie tylko nam samym, ale także całemu światu wokół nas.

Dar wszechstronności nie ogranicza nas do koncentracji na jednej umiejętności czy dziedzinie. Możemy swobodnie poruszać się między różnymi umiejętnościami, eksplorując ich różnorodność i wykorzystując je w zależności od potrzeb i okoliczności. Czasami możemy znaleźć harmonię między różnymi umiejętnościami, a nawet wracać do nich po latach, gdy okoliczności czy nasze zainteresowania się zmieniają.

Podobnie jak rzeka, życie płynie wciąż zmieniając swoje koryto. Nie zawsze musimy płynąć jednym nurtem, ale możemy eksperymentować, zmieniać bieg i odkrywać nowe ścieżki. W ten sposób, Dar wszechstronności zachęca nas do elastyczności i otwartości na nowe doświadczenia, umożliwiając nam rozwój i pełne wykorzystanie naszego potencjału

Shiddi 16 – Mistrzostwo.

16ty Siddhi, czyli Mistrzostwo, jest najwyższym poziomem rozwoju związany z 16-tym Kodem. Odnosi się do zdolności osiągnięcia mistrzostwa we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności. Jest to stan, w którym przekraczamy wszelkie ograniczenia i identyfikacje z konkretnymi umiejętnościami. Mistrzostwo nie polega na doskonaleniu się w jednej dziedzinie, ale na swobodnym korzystaniu z różnorodnych umiejętności i talentów, niezależnie od ich powiązań czy wydawałoby się, odległości. Na poziomie Siddhi, „stajemy się pustymi naczyniami dla życia, gotowymi na pełne wykorzystanie potencjału ludzkiego”. Siddhi Mistrzostwa daje dostęp do wszechstronnych umiejętności i wiedzy, pozwalając na wykonanie rzeczy, które dla większości ludzi wydają się niemożliwe. To jest osiągnięcie najwyższego poziomu świadomości, dostęp do wszechwiedzy i wszelkich umiejętności na najwyższym poziomie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *