Kod 20. Czy umiem być w „tu i teraz”? 20-26 Maj.

W I-Ching Kod 20 nazywa się „Kontemplacja”. Jako Heksagram przypomina bramę. Dokładnie taką jak na zdjęciu. Podróżując po Chinach i  Japonii można spotkać takie bramy prawie wszędzie. Czasami stoją w zupełnie przypadkowych miejscach, przy drogach, ścieżkach w parkach itp. Reprezentują wejście do świątyni, również symboliczne przejście z przeszłości do przyszłości, z jednego „świata do drugiego”. Przechodząc przez taką bramę, „zmieniamy stan bycia”. Będąc zaś w tej bramie, jesteśmy jakby pomiędzy stanami. Nie jesteśmy przed i za, symbolicznie, nie jesteśmy ani w przeszłości ani w przyszłości. Jesteśmy „tu i teraz”. Kod 20 reprezentuje taką bramę oraz naszą indywidualną potrzebę zatrzymania się w „tu i teraz”, w danej chwili.

Kod 20 w Human Design znajduje się w Centrum Gardła. Osoby obdarzone tym Kodem mówią: „jestem „tu i teraz” lub nie jestem „tu i teraz”.

Dlaczego bycie „tu i teraz” jest takie ważne? Bo tylko „zatrzymując się”, zagłębiając się w dany moment, w siebie, w to jak się czujemy w danej chwili, obserwując świat w koło nas, to co widzimy, co słyszymy,.. tylko wtedy mamy dostęp do swojej intuicji i swojej prawdy. Prawdy o tym kim jesteśmy, po co tu (w sensie na Ziemi) jesteśmy, dokąd zmierzamy i co mamy do zrobienia… „Dosyć ważne pytania”…dlatego Kontemplacja, zatrzymanie się, bycie „tu i teraz” są tak ważne w naszym życiu.  

Kod Genowy 20 prowadzi nas od Cienia Powierzchowności, poprzez Dar Stylu do Shiddi Obecności.

Cień 8 – Powierzchowność

Powierzchowność życia… Czym jest? Skąd się bierze? Jak nie żyć powierzchownie ale „pełną piersią” w zgodzie ze swoją prawdą?

Cień Powierzchowności ma swoje korzenie w naszej ewolucji. Podobnie jak owady, płazy, gady, ssaki i nasi bezpośredni poprzednicy, … jesteśmy „biologiczną formą życia”, której główny cel skupia się na walce o zasoby, na rozmnażaniu i przetrwaniu. Takie stwierdzenie wydaje się nam trudne do zaakceptowania, bo przecież wydaje nam się, że dzięki naszym mózgom, logice, nauce itp.. jesteśmy już tak rozwinięci i różni od poprzedników,.. Jak, ktoś ma wątpliwości, czy jest inaczej wystarczy popatrzeć na strefę Gazy i Ukrainę…

Ludzie reprezentujący 20-ty Cień Powierzchowności, tak są głęboko uwikłani w program napędzany lękiem o przetrwanie, że nie zagłębiają się w „tu i teraz”, nie dostrzegają prawdziwie zarówno świata zewnętrznego jak i swojego świata wewnętrznego. Widzą raczej projekcje tych światów, wypaczone przez swoje rany i Cienie. Stąd się pojawiają oceny, opinie, paradygmaty, przekonania itp. To powoduje, że świadomość takich osób funkcjonuje „powierzchowne”, w oderwani od natury i źródła życia, które jest o wiele bardziej bogatsze i niż nam się wydaje.

Charakterystyka tego cienia ujawnia się w dwóch formach: represyjnej i reaktywnej. W formie represyjnej, powierzchowność wyraża się poprzez poczucie braku, „skurczenie się świadomości”, wycofanie, spowodowane lękiem. W formie reaktywnej, lęk przekłada się na ciągłą, gorączkową aktywność. Oba te stany wynikają z niezdolności świadomości do przekroczenia ograniczeń umysłu i zobaczenia swoich Cieni.

Pytania do Kontemplacji:

Czy zauważam momenty, w których uciekam się do aktywności i działania, aby uniknąć konfrontacji z głębszymi emocjami lub prawdą np. na temat trudnej sytuacji w jakimś z moich obszarów życia?

W jaki sposób mogę zacząć praktykować głębsze, bardziej autentyczne podejście do siebie i innych?

Jakie kroki mogę podjąć, aby zwiększyć swoją samoświadomość i zacząć dostrzegać oraz akceptować swoje głębsze emocje i myśli?

Jak mogę rozwijać swoją zdolność do bycia w chwili obecnej, zamiast uciekać się do kolejnych zajęć?  

Czy mogę stworzyć w ciągu dnia miejsce na przerwy ? Czy mogę zastosować inne techniki by być w „tu i teraz”?

Czy zdarza mi się dostrzegać piękno chwil?

Jak często polegam na powierzchownych osądach, zamiast zagłębiać się w prawdziwą naturę sytuacji lub osób?

Dar 20 – Pewność Siebie.

Dar pewności siebie przede wszystkim polega na zwolnieniu tempa życia i doświadczaniu kontemplacji. Jest to głęboki proces samopoznania, który obejmuje rozpoznanie swoich Cieni, odnalezienie swoich Darów i Shiddi, a także zrozumienie i przezwyciężenie swoich lęków.

Czego się boję w życiu? Co mnie ogranicza? Jakie programy mną sterują? To są kluczowe pytania, które warto sobie zadawać w drodze do Daru Pewności siebie. Rozpoznanie i zrozumienie tych aspektów pozwala dostrzec, że życie jest takie, jakie jest, ponieważ jesteśmy na konkretnym etapie rozwoju. Jesteśmy w procesie ewolucji, który ma na celu zmienić nas i świat wokół nas.

Dar Pewności siebie to także świadomość, że życie ma swoje własne plany i rytm. Akceptując to, przestajemy ingerować w procesy na poziomie umysłowym i pozwalamy, aby życie samo nas prowadziło. Ta boska swoboda jest prawdziwym fundamentem wewnętrznego odprężenia i radości.

Jako uczestnicy tego procesu, jesteśmy zarówno aktorami, jak i świadkami. Musimy aktywnie kreować nasze życie, ale jednocześnie poddawać się procesom, które są poza naszą kontrolą i wpływem. Takie podejście buduje Pewność siebie i pewność drogi, którą podążamy. Pozwala nam zrozumieć, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Pewność siebie nie wynika jedynie z procesu logicznego myślenia. To, co widzimy i jak rozumiemy świat, jest bardzo ważne, ale równie istotne jest akceptowanie tajemnicy życia. Przyjęcie za możliwość, lub wewnętrzną prawdę (jak kto woli), że nie wszystko jest w pełni zrozumiałe, otwiera nas na głębsze doświadczenia i pozwala na pełniejsze uczestnictwo w życiu.

Pewność siebie oznacza koniec ludzkiej tendencji do martwienia się o przyszłość. Wnosi do naszego życia wewnętrzne poczucie humoru i lekkości. Na wyższym poziomie częstotliwości, decyzje są podejmowane spontanicznie i jasno, a samo życie wydaje się być i jest bardziej zrelaksowane.

Kiedy zaczynamy rozpoznawać nasze Cienie i Dary, uczymy się, że pewność siebie nie polega na kontroli, ale na zaufaniu, cierpliwości i poddaniu się. To filozofia pozwalania, aby wszystko do nas przyszło, zamiast gonienia za życiem. W ten sposób pewność siebie staje się naturalnym fundamentem szczęśliwego życia, wspierając nas w każdym momencie naszej podróży.


Siddhi 20 Obecność.

Obecność jest stanem świadomości, w którym jednostka „zanurza się w ponadczasowej Boskiej Obecności”, wyciszając aktywność umysłu i doświadczając wiecznej chwili teraźniejszej, „tu i tera”. W tym stanie świat stworzony przez ludzki umysł, który nieustannie „przemieszcza się między przeszłością a przyszłością” staje się powierzchowny, a nawet najmniejsze elementy natury są postrzegane jako tętniące życie. Osoba obdarzona Shiddi Obecność promieniuje subtelnym spokojem i głębokim poczuciem jedności, wpływając na otoczenie i łącząc ludzi poprzez pogłębiony oddech. Pragnienia, myśli i uczucia tracą na znaczeniu, a człowiek funkcjonuje w zgodzie z wyższą świadomością. W przyszłości ten stan Obecności pozwoli ludzkości żyć w pełnej zgodzie z naszym światem, gdzie umysł będzie pełnił jedynie pomocniczą rolę w komunikacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *