Jaką Świętą Ranę noszę?

Koncepcja Świętej Rany ma głębokie korzenie w psychologii, duchowości i religii. Szczególnie obecna w obszarze osobistego rozwoju i uzdrawiania. W religii katolickiej symbolizuje ją grzech pierworodny. Każdy z nas nosi jedną z sześciu Świętych Ran. Dodatkowo, poprzez interakcje z innymi mamy kontakt z pozostałymi Ranami. Święta Rana określa całą „historię naszych inkarnacyjnych doświadczeń”. Nosimy ją i „odgrywamy” ją przez kolejne życia, powielając te same traumy i doświadczenia, póki nie zostaną przez nas zauważone, zintegrowane i uleczone.

Rany w aspekcie ogólnoludzkim i transpersonalnym.

Każda Święta Rana ma wymiar nie tylko indywidualny, ale również reprezentuje „pewien temat” na polu ogólnoludzkiej świadomości. Mimo, że mamy swoją genetycznie zapisaną jedną ranę, doświadczamy, w większym lub mniejszym stopniu ich wszystkich. Znaczy to, że poprzez nasze relacje i doświadczenia, poznajemy jak inni przejawiają swoje rany. Często też innych działania pod wpływem Ran dotykają nas bezpośrednio. Działania te nas warunkują. „Przejmujemy” niejako te Rany od innych.

Jak sprawdzić, którą Świętą Ranę noszę?

Określa ją Linia Kodu nieświadomego Marsa w naszym wykresie. Tak jak na obrazku powyżej, reprezentuje ją liczba po przecinku. Np. Kod 25.4 – liczba 4 określa, że nosimy Ranę 4.

Jakie są Święte Rany (opisy szczegółowe w kolejnych wpisach) w tej kategorii.

Linia 1 – Represja – Lęk i brak poczucia bezpieczeństwa.

Przeczytaj wpis :https://kodygenowe.pl/blog/rana-1-represja-lek/

Linia 2 – Zaprzeczenie i Obwinianie  

Przeczytaj wpis :https://kodygenowe.pl/blog/rana-2-zaprzeczenie/

Linia 3 – Wstyd i Zaniechanie

Przeczytaj wpis: https://kodygenowe.pl/blog/rana-3-wstyd/

Linia 4 – Odrzucenie i Smutek

Przeczytaj wpis: https://kodygenowe.pl/blog/rana-4-odrzucenie/

Linia 5 – Wina i Walka o Władzę

Przeczytaj wpis: https://kodygenowe.pl/blog/rana-5-wina/

Linia 6 – Separacja i Izolacja

Przeczytaj wpis: https://kodygenowe.pl/blog/rana-6-separacja/

Każda Rana działa „w obie strony”. Np. jeśli niosę Ranę Odrzucenia, sam wielokrotnie doświadczałem odrzucenia, ale też sam wielokrotnie odrzucałem innych. Odrzucałem innych, bo to była moja podświadoma reakcja obronna, by ochronić siebie przed doznaniem bólu odrzucenia, .

Mimo, że nasze Rany niosą trudne doświadczenia i emocje, traumy i problemy, mogą stać się dla nas źródłem głębokiego zrozumienia, siły i transformacji.

Jak przepracować swoje Święte Rany:
  1. Uznanie Bólu: Święta Rana zaczyna się od uznanie i uhonorowania bólu lub traumy, którą doświadczyliśmy w naszym życiu. Ten ból może objawiać się w różnych formach, takich jak emocjonalne blizny, nierozwiązane konflikty lub głęboko zakorzenione niepewności, uczucie ciężaru w ciele, problemy w relacjach itp.
  2. Transformacja poprzez Uzdrawianie: Zamiast postrzegać nasze Rany jako same źródła cierpienia, dzięki ich uzdrowieniunia, staną się dla nas święte i transformujące. Proces uzdrawiania polega na konfrontacji i przetwarzaniu bólu, przy wsparciu kontemplacji, medytacji, praktyk duchowych, pracy z ciałem, substancjami, terapią itp. Najważniejsze jest by w pełni poczuć te emocji w ciele. Konieczne jest wypłakanie ich, przebaczenie winowajcom trudnych doświadczeń, poproszenie o przebaczenie tych, którym my sami zrobiliśmy krzywdę.
  3. Integracja i Wzrost: Podczas gdy podążamy ścieżką uzdrawiania, stopniowo integrujemy nauki płynące z naszych Ran. Proces integracji pozwala nam rozwijać większą samoświadomość, współczucie do siebie i innych, empatię i odporność. Nasze Rany przestają być źródłem bólu, wstydu, słabości, smutku, złości ; stają się natomiast źródłami mądrości i siły.
  4. Transcendencja i Jedność: Ostatecznie, Święta Rana prowadzi nas do stanu transcendencji i jedności. Przyjmując naszą wrażliwość, integrując emocje i doświadczenia, przekraczamy program przetrwania i powielania Ran, docierając do miejsca głębokiej autentyczności i wzmocnienia. Nasze Rany przestają nas definiować; przestają kierować naszym życiem a stają się świętymi symbolami naszej podróży ku duchowemu przebudzeniu i samorealizacji.

Kontemplacja i praca ze Świętą Raną zaprasza nas do zmiany perspektywy, z traum, bólu i cierpienia do transformacji i empatii. Przypomina nam, że w głębi naszych Ran tkwi źródło głębokiego wzrostu i duchowej ewolucji.

Dzięki uleczeniu swojej Świętej Rany nie tylko podnosimy swoją świadomość, ale też przyczyniamy się do podniesienia świadomości ogółu. Możemy być przykładem i nauczycielem, pomagając innym leczyć ich Święte Rany.

Przeczytałem i…nie wiem jak się za to zabrać ?

Na początek sprawdź, którą ranę nosisz. Załóż plik worda w kompie lub zapisuj w zeszycie odpowiedzi na załączone pytania (poniżej). Codziennie np. po 15 minut. Skojarzenia, doświadczenia, historie swoje i bliskich. Wszystko, co Ci przychodzi do głowy. Jak już zaczniesz tę pracę, Twoja podświadomość zacznie uwalniać coraz więcej wydarzeń i towarzyszących im emocji. Wchodź w nie, poczuj w ciele, oddychaj i uwalniaj. Wyobraź sobie siebie bez Rany, bez np. lęku, np. b (dla Rany 1), bez zaprzeczania i obwiniania (dla Rany 2), bez Wstydu i chowania się dla Rany 3, bez smutki i poczucia pustki itp… Z czasem, uwolnisz stare historie, emocje i doświadczenia. Poczujesz się lżejszy, będziesz miał więcej energii i radości. Odkryjesz sens i znaczenie naszych Ran dla naszego samopoznania i rozwoju. Dla potrzeby doświadczenia wyzwań, które są niezbędne do tego byśmy zrozumieli nasze miejsce na Ziemi, naszą drogę rozwoju. Byśmy nauczyli się pokory, akceptacji i współczucia. Byśmy byli gotowi na otwarcie naszych serc, na poczucie miłości, radości i spełnienia.

Aby rozpoznać, które jeszcze ze Świętych Ran noszę w sobie, warto zadać sobie pytania odnoszące się do każdej z nich. Poniżej pytania pomocne w identyfikacji poszczególnych Ran, które noszę w sobie:
1 – Represja: Lęk i brak poczucia bezpieczeństwa
  • Czy często odczuwam lęk lub brak poczucia bezpieczeństwa w codziennym życiu?
  • Czy mam tendencję do tłumienia swoich uczuć i emocji, zamiast je wyrażać?
  • Czy unikam podejmowania działań z obawy przed porażką lub oceną innych?
  • Czy czuję się niekomfortowo, gdy mam wyrazić swoje potrzeby lub pragnienia?
2 – Zaprzeczenie i Obwinianie
  • Czy zdarza mi się zaprzeczać istnieniu problemów lub trudnych emocji w moim życiu?
  • Czy mam skłonność do obwiniania innych za moje niepowodzenia lub trudności?
  • Czy trudno mi przyznać się do własnych błędów i wziąć za nie odpowiedzialność?
  • Czy unikam konfrontacji z własnymi uczuciami, przenosząc winę na otoczenie?
3 – Wstyd i Zaniechanie
  • Czy często odczuwam wstyd związany z moimi działaniami lub decyzjami?
  • Czy zdarza mi się rezygnować z podjętych działań z obawy przed oceną lub krytyką?
  • Czy unikam nowych doświadczeń, bojąc się kompromitacji lub porażki?
  • Czy mam niskie poczucie własnej wartości, które powstrzymuje mnie przed działaniem?
4 – Odrzucenie i Smutek
  • Czy czuję się często odrzucony/a lub nieakceptowany/a przez innych?
  • Czy towarzyszy mi głęboki smutek lub poczucie samotności w relacjach z ludźmi?
  • Czy obawiam się inicjować kontakty z innymi z lęku przed odrzuceniem?
  • Czy mam trudności z otwieraniem się na bliskość i zaufanie w relacjach?
5 – Wina i Walka o Władzę
  • Czy często odczuwam poczucie winy z powodu swoich myśli, uczuć lub działań?
  • Czy mam skłonność do kontrolowania innych lub sytuacji, aby poczuć się bezpiecznie?
  • Czy angażuję się w konflikty o władzę lub dominację w relacjach?
  • Czy trudno mi odpuścić kontrolę i zaufać innym w podejmowaniu decyzji?
6 – Separacja i Izolacja
  • Czy czuję się odłączony/a od innych lub wyizolowany/a w społeczeństwie?
  • Czy mam poczucie, że nie pasuję do otaczającego mnie świata lub grup społecznych?
  • Czy unikam angażowania się w relacje z obawy przed zranieniem lub niezrozumieniem?
  • Czy poszukuję sensu i celu życia, czując się oddzielony/a od większej całości?

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą pomóc Ci zidentyfikować dominującą ranę, które nosisz w sobie. Świadomość tych wzorców, to pierwszy krok do ich uzdrowienia i transformacji w kierunku Darów i Siddhi,

Pamiętaj, mamy w sobie wszystkie te Rany. Znamy je ze swojego doświadczenia i z doświadczenia naszych bliskich. Manifestują się one na poziomie nas, a także są silnie obecne w świadomości grupowej. Dotyczą całych grup, społeczności a nawet nawet narodów. Mają wymiar uniwersalny.

Szczególnie obecna jest wśród nas Rana Odrzucenia. Większość z naszego powojennego pokolenia, doświadczyła głęboko tą Ranę. Nieobecni Ojcowie, często nieobecne emocjonalnie Matki. Nasi rodzice (dotyczy to pokolenia, które przeżyło wojnę) doświadczyli strasznych czasów. Wielu przetrwało wręcz cudem. Wielu potraciło najbliższych. Musieli przeżyć bardzo trudne emocje jako dzieci. Czy to dziwne, że część tego bólu i emocjonalnego odcięcia przenieśli na kolejne pokolenia. Dla nich najważniejsza była walka o przetrwanie. Bardzo nieliczni doświadczyli świadomego i w pełni akceptującego środkowiska w domu. Trudno, by było inaczej.

Teraz jednak mamy czas i narzędzia by przepracować nasze Rany i poznać płynące z nich dla nas ukryte Dary. Czym bardziej będziemy w stanie przepracować nasze Rany w sobie, tym mniej będa obecne, zarówno w naszych własnych doświadczeniach, jak i w świecie, w którym żyjemy. Warto więc się nimi zająć, dla dobra własnego i kolejnych pokoleń.

10 thoughts on “Jaką Świętą Ranę noszę?”

  1. Pingback: Rana 5 - Wina - Kody Genowe

  2. Pingback: Rana 6 - Separacja - Kody Genowe

  3. Pingback: Rana 3 - Wstyd/Humor - Kody Genowe

  4. Pingback: Rana 2 - Zaprzeczenie/Odpuszczenie - Kody Genowe

  5. Pingback: Rana 4 - Odrzucenie/Delikatność - Kody Genowe

  6. Pingback: Key 19. "What Are Boundaries in Relationships?" January 27 – February 1 - Soul Guiding

  7. Pingback: Rana 1 - Represja, Lęk. - Kody Genowe

  8. Pingback: Wound 2 – Denial/Letting Go - Soul Guiding

  9. Pingback: Wound 4 – Rejection/Delicacy - Soul Guiding

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *