Kod 63. „Od Wątpliwości do Prawdy”. 1-6 Marzec.

Kod 63 zawiera całą istotę naszego procesu „logicznego myślenia”. Dotyczy działania lewej półkuli mózgu, która steruje poszukiwaniami odpowiedzi na pytania, analizami, wzorami itp. Staramy się wszystko wytłumaczyć i zrozumieć. Chcemy znaleźć we wszystkim co nas dotycz i nas otacza logiczne wytłumaczenie. Poszukujemy naukowego potwierdzenia rzeczywistości, będąc jednocześnie ciągle niepewnym, czy to, co znajdziemy jest prawdziwe. Wielu odnajduje tzw. „prawdę”, której staje się niewolnikiem. Tak powstaje dogma. A czy można inaczej ?  ..

Czym są nasze wątpliwości?

Wątpliwość mogą prowadzić do odkryć i nowych spostrzeżeń, ponieważ kwestionowanie obecnego stanu rzeczy skłania nas do poszukiwania odpowiedzi i rozwiązań. W ten sposób, wątpliwości są motorem dla postępu i rozwoju. Wątpliwości również pobudzają kreatywność, ponieważ zmuszają nas do myślenia „poza utartymi ścieżkami” i eksplorowania alternatywnych perspektyw. Wątpliwość zatem może być kluczowym czynnikiem w procesie twórczym.

W kontekście rozwoju osobistego, radzenie sobie z wątpliwościami to kluczowy powód „samopoznania”. Proces akceptacji własnych wątpliwości i poszukiwania własnej prawdy zwykle prowadzi do głębszego zrozumienia siebie i świata.

Ważna jest akceptacja istnienia wątpliwości. Zamiast unikać wątpliwości lub próbować szybko je rozwiązać, powinniśmy tolerować niepewność i być otwartym w obliczu tego co może nas zaskoczyć. „Niespodzianki” są nieodłączną częścią ludzkiego doświadczenia.

Akceptacja wątpliwości i niepewności prowadzi do większej elastyczności umysłu i zdolności do przystosowania się do rzeczywistości.

Cieniem jest odrzucenie wątpliwości i uznanie czegokolwiek za Prawdę. Taka prawda będzie niczym innym jak dogmą.

Ludzie od wieków, w imię „swoich dogmatycznych prawd” dopuszczają się najgorszych aktów przemocy, zaborczych wojen, krucjat, ataków terrorystycznych itp. Kiedyś wierzono, że Ziemia jest płaska, a tych co sądzili inaczej palono na stosach. Wydaje się, że to już przeszłość ? Czy jednak dzisiejszy świat (Ukraina, Gaza, Tajwan itp.) nie pokazuje, że ciągle tkwimy w jakiś „prawdach”? Wszystkie wojny, te kiedyś i te obecne prowadzone są w imię czyjejś prawdy. Zamiast poddawać wątpliwość „czyjeś prawdy” często uznajemy je za własne albo biernie je akceptujemy (bez poddania w wątpliwość i odnalezienia swojej prawdy).

A czym jest zatem tzw. Prawda?

Czystą iluzją. Każda, nawet „najbardziej” dzisiaj naukowo potwierdzona teoria, w przyszłości okaże się nieprawdziwa i zostanie zastąpiona przez kolejną, a ta przez kolejną i kolejną…. Każdy dzisiejszy naukowy paradygmat zostanie „złamany” i zastąpiony przez kolejny i kolejny. Na tym właśnie polega rozwój i ewolucja.

To samo dotyczy nas samych. Każda dzisiejsza prawda, do której jesteśmy przywiązani ma szansę zostać zastąpiona przez kolejną. Każda dziedzina wiedzy, każda ścieżka rozwoju, każda relacja, każda itp…

Jedyną prawdziwą prawdą jest „tajemnica życia”. Będąc tu, nigdy jej nie odkryjemy. Czy to nie jest uwalniające by uznać, że poszukiwanie samo w sobie jest piękne, ale już przywiązywanie się do wyniku poszukiwania jest „dziecinne”? Czy nauka nie rozwijała by się szybciej gdyby naukowcy zamiast upierać się przy swoich teoriach, otworzyli się na nowe pomysły i koncepcje? Czy świat nie byłby lepszym miejscem, gdyby wszyscy się otworzą na „inne”, nieznane, niepewne ..gdyby nie uznawano powszechnie cudzych „prawd”, może by było więcej szczerości, więcej mówienia, że „po prostu nie wiem”, mniej demagogii a więcej dostrzegania tego „co jest i jak jest”

63-ci I-Ching ma nazwę „Po zakończeniu”. I-Ching 64-ty „Przed zakończeniem”. Biorąc pod uwagę, że I-Chingów jest 64. 64-ty jest ostatnim, na logikę wydaje się, że Chińczycy pisząc I-Ching ponad 3 tysiące lat temu pomylili się i odwrócili je albo błędnie nadali im nazwy ? …. Nic bardziej mylnego. Ten 63-ci rzeczywiście jest ostatni. Ale ten 64-ty pokazuje, że nigdy nic nie będzie „ostatnie”. Nigdy nic się nie kończy. Nawet to, co niby już jest końcem, de facto ma w sobie początek czegoś innego… i tak w koło, i w koło,…życie jest wieczne :)… nie ma logicznego początku i końca. „Logika jest super”. Służy nam na wielu polach ale nasza prawa półkula mózgu też jest piękna,.. symbole, intuicja, wiara, kreatywność są na równi ważne i cenne …

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *